WILLIAM BASINSKI • US


William Basinski (1958) zkoumá už dobrých třicet let hranice experimentální hudby. Práci s New Yorkem, ale v poslední době též s Kalifornií úzce spjatého hudebníka dominují nahrávky vdechující nový život odloženým magnetofonovým páskům i starým analogovým přístrojům, z nichž buduje nenápadné zvukové krajiny, jejichž uhrančivost ještě vynikne při koncertním předvedení.
Největšího ohlasu se mu dostalo za rozsáhlou nahrávku „The Disintegration Loops“ (2002-3), na níž oživil zvukové záznamy z počátku 80. let, tedy z dob, kdy debutoval deskou „Shortwave Music“. I ve svých nejtišších momentech dává Basinského hudba najevo svou přítomnost, nikdy ale nesklouzne k sebemenší okázalosti či povrchnosti.
Letos vydal tři alba, v nedávných letech koncertoval třeba s Michaelem Girou či Fenneszem, prošel si i angažmá v opeře, když spolupracoval na díle „The Life and Death of Marina Abramović“ v režii Roberta Wilsona s hudebním doprovodem Antonyho Hegartyho.
Nyní Basinského světy pozvolna rozkvétajících zvuků přivítá jedinečný prostor brněnského planetária, který podtrhne jejich melancholii i vábivost.

www.mmlxii.com

2'16' A POL: VESMÍRNA ODYSEA • SK


Soudobá dětská opera slovenského skladatele a dirigenta Marka Piačeka, který do ní zapojil dětský orchestr spolu s profesionálními hudebníky Slovenské filharmonie Bratislava. Její hlavní osou je dětská porce (cageovského) ticha a také dětské horory. Představení se koná ve spolupráci s kulturním centrem Stanica – Žilina Záriečie.

www.marekpiacek.sk