BERGLJOT • NO/CZ


Začalo to akustickým jazzovým souborem Vojtěch Procházka Trio a jeho interpretacemi skladeb Ornettea Colemana a dalších, pokračovalo změnou názvu na Bergljot, pod kterým se k jazzmanovi a improvizátorovi Procházkovi – jinak členovi spolků Vertigo anebo Sato-San To – přidali dva norští hudebníci a zvuk se přesunul k free jazzu, do něhož záhy zasáhla i elektronika.
Jejich hudba si říká o nálepku minimalismu, ta ale nedává zadost imponující bohatosti zvuku a spletitosti nápadů, které jejich hudbu vystihují především. Komplexní hudba a celková estetika Bergljot vyniká ještě více naživo; jejich koncerty jsou průrazné, ale zároveň dokážou zklidnit mysl.

http://bergljotmusic.com/

MURAL • NO/AU


Kdyby bylo překračování hranic žánrem, norsko-australský ansámbl Mural by byl jeho čelním představitelem. Trio zkušených hudebníků a improvizátorů vytváří hudbu stejně tak povzbudivou jako temnou. „Chytlavé a dechberoucí,“ napsal o nich prestižní hudební magazín The Wire.
Australsko-norská kapela aktuálně koncertuje na podporu 3CD „Tempo“, která nedávno vydal norský label Sofa. Základem alba je čtyřhodinové vystoupení kapely v houstonské Rothko Chapel, které dopadlo tak dobře, že se ho Mural rozhodli vydat. Nejen recenze alba jsou důkazem, že hudba tohoto tria dokáže dávat bezpočet záminek, proč a jak zapomenout na plynutí času.

http://www.mural.no/