RICHARD YOUNGS • UK


Skotský zpěvák, kytarista, improvizátor a experimentátor bývá označován za kultovní postavu současné (nejen kytarové) hudby. V roce 1990 založil label No Fans Records na kterém vydal dvacítku alb, ale jeho nahrávky najdeme i na "velkých" labelech jako Jagjaguwar, Ba Da Bing nebo VHF. Spolupracoval s hudebníky jako např. Matthew Bower (Skullflower), Alex Neilson (Six Organs Of Admittance, Bonnie Prince Billy), Neil Campbell (Astral Social Club), Makoto Kawabata (Acid Mothers Temple) či Simon Wickham-Smith. Byl také členem doprovodné kapely na všech tří (známých) koncertech další kultovní a tajemné postavy - Jandeka. Kromě kytar jsou na jeho albech slyšet flétny shakuhachi, akordeon, theremin, harmonium, klavír nebo podomácku vyrobené syntezátory; nejdůležitějším nástrojem je však pro Youngse jeho vlastní hlas a silné texty. Nenechte si ujít jeho první a na dlouhou dobu pravděpodobně jediné vystoupení v České republice!

OSPALÝ POHYB • SK


Ospalý pohyb (resp. Sleepy Motion) vznikl jako logické pokračování starších projektů skladatele Martina Burlase - Maťkovia a Zabudnutý ohyb. V letech 1991 - 1994 vydali tři dlouhohrající alba - Flowers of Exhaustion (1991, Globus Int.), Broken (1993, Zoon Records) a bezejmené album z roku 1994 (Legal Records). V ďalších letech se Martin Burlas věnoval skládání na poli současné vážné hudby, či spolupráci s Ivanom Csudaiom a dalšími. Po dvaceti letech hibernace se kapela ve složení Burlas - Zagar - Baláž - Hubinák vrátila na koncertní pódia pod názvem Ospalý pohyb. Předzvěstí nového alba, které plánují vydat na jaře 2016, je jejich nedávno vydané EP „Ü“ (Deadred Records/Starcastic Records, 2015).

DANĚK & ROZBOŘIL • CZ


Brněnská autorská dvojice a jejich scénická performance s didaktickým instrumentáriem pohybující se na hranici konceptu, grotesky a sociologické provokace. Jedna z nejpozoruhodnějších českých extravagantních dvojic autorské performance 80. a 90. let.